Pokud tu jste poprvé, zajděte si nejprve do článku "Kdo je Ellie Sommer?"
tady

Hudbu složila, slova napsala

23. dubna 2010 v 22:36 | Ellie |  Různé
Ellie již odmalička psávala kratičké povídky a básničky. V době, kdy začala hrát na kytaru, se objevily její první písničky. Sama byla podle svých slov překvapená, že dokázala složit i hudbu. Nikdy ji ale nenapadlo, aby něco ze své tvorby zveřejnila...


Jak už to tak v jejím životě bývá, zasáhli Beatles. Ellie byla ohromena úžasnými skladatelskými schopnostmi Paula a Johna.
"Jestli jsem někdy chtěla zveřejnit svoje písničky, tak tahle touha mě rozhodně přešla v Paříži v roce 64. Vidět skládat Johna a Paula byl ohromný zážitek. V ten okamžik jsem si uvědomila, že tohle jsou skutečně skladatelé na slovo vzatí. Jen si tak hráli s melodiemi a slovy a vznikaly z toho písničky, které si dodnes skládá celý svět. Pochopila jsem, že s písničkou je to jako se vším. Nemůžete si sednout za stůl a říct si Tak a teď napíšu písničku. Všechno musí přijít náhodou a musí to být spontánní. Nejsem zastáncem surrealistického psaní, ale tvůrčí činnost z něj rozhodně čerpá."
Teprve v roce 1965 se na albu Rubber Soul objevila i písnička, jejíž autorkou byla Ellie. Johnovi totiž neuniklo, že Ellie je ve skládání stejně dobrá jako oni, jen není tak průbojná. Vznikla tedy příležitostná značka Lennon/McCartney/Sommer.
Paradoxně nejvíc písniček Ellie napsala v době, kdy už nebyla členkou Beatles. Mnoho songů nezveřejnila, ale ty, které ano, se zařadily mezi nejlepší z Beatles tvorby. "Mnohokrát se mě lidé ptali, proč jsem písničky, které jsem složila během studií, dávala Beatles. Jednoduše proto, že jsem nechtěla, aby zůstaly ležet v šuplíku mého psacího stolu a taky proto, že už jsem je skládala a psala s vědomím, že je jednou budou zpívat kluci. Moje první idea se vždycky točila kolem hlavního tématu textu a kolem hlasu, který to vše bude zpívat. Když jsem tedy měla jasnou představu o tom, že písničku bude zpívat John, psala jsem mu ji přesně na tělo podle jeho hlasových možností. (…) Ale přiznám se, že jsem většinou psala pro Paula. I když on tehdy chudák nevěděl, co dělám ve svém pokoji. Asi si myslel, že se učím na zkoušku, protože mě zásadně nevyrušoval. A já místo mu místo toho psala písničku."
Od roku 1965 tedy vycházela alba, na kterých nechyběla jedna či více písniček od Ellie. Později, i když už s Beatles nehrála, vycházely i její singly, opět pod jménem Beatles. Singl byl většinou z druhé strany opatřen ryze "broučím" hitem. A teď už k jednotlivým písním, o kterých jste možná nevěděli, kdo je pravým autorem. 


Act Naturally - písnička vydaná roku 1965 na albu Help! A co o ní říká samotná autorka? "Vždycky mi tak trochu bylo líto Ringa, který strašně rád zpíval, ale na jevišti neměl moc příležitostí. Nevím, jak mě napadl námět o ubožákovi, který oznamuje své ex, že bude hrát ve filmu roli zlomeného muže a že mu stačí chovat se přirozeně, protože ona ho zlomila. V podstatě to bylo hloupé, ale kluci to s nadšením přijali. Já přišla s návrhem, že by se to občas na nějakém koncertu mohlo pro zpestření zahrát, ale oni to zařadili na album…Neříkám, že mě to nepotěšilo. Ale je prostě těžké hodnotit něco, co jste sami udělali."

I'm looking through you - písnička vydaná roku 1965 na albu Rubber Soul. "Občas se objeví song, který napíšete na základě nějakého zážitku nebo období, které prožíváte. A tenhle je ukázkovým příkladem tohoto typu písniček. Asi to nemá cenu komentovat. Stačí si to poslechnout a každý hned ví, kde jsme zrovna s Johnem byli. Oba jsme v téhle době napsali svou písničku. Já jsem napsala I'm looking through you a John napsal Run For Your Life.

In my life - písnička vydaná roku 1965 na albu Rubber Soul, spoluautorem je John Lennon. "Kdysi jsme s Johnem vzpomínali na města, kde jsme se narodili a z takové nostalgické chvilky vznikla tahle krásně nostalgická písnička."


A abych na vás nevychrlila hned všechny a taky vás chvilku napínala, píšu tu teď POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ. Ale nebojte, bude to brzo. 
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama