Pokud tu jste poprvé, zajděte si nejprve do článku "Kdo je Ellie Sommer?"
tady

Indie 1968

9. dubna 2010 v 19:09 | Ellie |  Různé
Několik málo faktů s vloženými citáty Ellie Sommerové a videa na přiblížení.


Ellie se neustále snažila s událostmi minulého roku vyrovnat sama nebo s Paulovou pomocí. Stejně jako John ovšem byla náchylná k depresím. (Oba se s nimi museli vyrovnávat už v roce 1965.) Ty zhruba po půl roce od osudného léta propukly naplno. "Bylo to vcelku děsivé. Myslela jsem, že jsem se už se vším smířila, ale asi to tak nebylo. Člověk si může myslet, že je všechno za ním, ale skutečnost je jiná (…) Pamatuji si, že jsem nebyla schopná žádné činnosti. Nedokázala jsem se soustředit ani na učení, což byla docela tragédie, protože mě čekalo další zkouškové období." Tehdy se Beatles se svými přáteli chystali na velký zájezd do Indie na kurz transcendentálních meditací u Maharishiho Maheshe Yogiho, který je svými přednáškami upoutal už o několik měsíců dříve v Bangoru.Paulovi se podařilo, byť s velkými obtížemi, přemluvit Ellie k tomu, aby přerušila studium a jela s ním. Ellie se samozřejmě tato myšlenka vůbec nelíbila a skutečnost, že by takto měla dokončit univerzitu o půl roku později, byla pro ni nemyslitelná. Nakonec ale svolila a odlétala spolu s Paulem, Ringem a Maureen podruhé ve svém životě do Indie, kde poprvé byli na krátkých prázdninách. Tentokrát tam ale měli strávit minimálně měsíc.
Na kurz se sjelo mnoho tehdy známých osobností od Mii Farrow až po Donovana. "Hodně lidí tuto naši akci odsuzovalo a mluvilo o tom všem v souvislosti s drogami a kdoví čím vším. Věc se ale měla tak, že jsme všichni potřebovali nějak tak uniknout, aspoň na chvilku. Já jsem se nutně musel dát zase dohromady a jelikož už jsem byla zoufalá, byla jsem ochotná podstoupit cokoliv. Musím však podotknout, že nebýt Paulovy přítomnosti, nepomohl by mi ani tento pobyt. Byl mi neustále nablízku a já mu byla za všechno velice vděčná."
Johna Lennona do Indie doprovázela Cynthia Powelová. I od ní se však John během pobytu postupně odpoutal a už v červnu představil světu svou novou přítelkyni Yoko Ono.
Na to, jak meditační pobyt v Indii vypadal a probíhal, se můžete podívat v následujících videích. 

Videa byla poskytnuta jednotlivými televizními stanicemi, které o pobytu Beatles informovaly. Mnohdy jde o stejné záběry, jen v odlišné kvalitě, záleží na stanici, která tu určitou pasáž vysílala. Většinou jde o záběry bez zvuku.

"Jako první letěli John se Cyn a George s Pattie a Jenny. My s Ringem a Mo jsme přiletěli o něco později, jak je z videa patrné. Když jsem toto složené video viděla poprvé, zaujala mě pasáž, kde je vidět John a deset kroků za ním klopýtající Cyn. Napadlo mě, že když už i ji takhle ignoruje, něco se asi vážně začíná dít."Druhá část je bohužel z větší části ve španělštině. Na konci ale máme malou kompenzaci ve formě krátkého rozhovoru s Paulem a Ellie.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama