Pokud tu jste poprvé, zajděte si nejprve do článku "Kdo je Ellie Sommer?"
tady

Luxembourg 1977

8. května 2010 v 17:40 | Ellie |  Různé
Od roku 1976 vysílala Ellie na rádiu Luxemburg svůj pořad Západní hvězdy. Program začínal každou neděli v jednu hodinu odpoledne. Dnes vám předkládám záznam vysílání z 10. listopadu 1977.Dobré nedělní odpoledne dámy a pánové, právě posloucháte stanici Luxemburg a od mikrofonu vás srdečně zdraví Ellie Barkerová.
Nechci začínat předpovědí počasí, nicméně si neodpustím konstatování, že letošní podzim je opravdu tou pravou živnou půdou pro deprese. Nedávno nás zavalila nečekaná sněhová kalamita, aby se během dvou dnů proměnila v blátivou lázeň. Pokud jste mezi těmi, kteří teď přišli z nedělní procházky a pracně si dáváte boty do původního stavu, nezoufejte, neboť jsem si tu pro vás připravila písničku, o které doufám, že vám zlepší onu zablácenou náladu. Nuže, tady ji máme - Hey Jude od kapely Beatles…E.- Hey Jude jsem vybrala proto, že jako každá písnička, kterou vám neděli co neděli posílám, vypovídá o mém hostu. Pro dnešek však musím mluvit v množném čísle, neb moje pozvání přijali John Lennon a Paul McCartney. Ahoj kluci.
J.- Ahoj
P.- Dobré odpoledne
E.- Vrátila bych se k Hey Jude. Je to taková netradiční písnička, řekla bych až mravokárná.
J.- Ach bože, nikdy jsem nemyslel, že to tak může působit.
E.- Ano, a to je přesně to, proč jste dnes tady. Myslím, že by posluchači rádi věděli něco o smyslu písniček. Jak se říká, proniknout do nitra a pochopit, co jsme chtěli písničkou říci.
P.- Co když to nepůjde? Myslím, že většina z našich songů žádnou myšlenku nemá. Víš, jak vznikalo Yesterday. Jo, jsem nesmírně potěšen, že je to dnes takový hit, ale…
J.- Hit v  krematoriích..
P.- …ale pořád hit. Každopádně, jak vystřihnout její smysl? Dobře, zpívá se tam o včerejšku, ale první rytmy mě napadly v osm hodin ráno a celé se to pracovním názvem jmenovalo Rozbité vajíčko…
J.- Teď chceš jistě říct, že můj text tomu teprve dodal tu pravou hloubku…
E.- Asi těžko, Johne. Paul si text napsal taky sám.
J.- Chtěl jsem na sebe jen upozornit.
E.- Dobře. Pojďme tedy mluvit obecně. Prostě o písničkách, o vzniku těch nejzásadnějších, a možná bychom se mohli pokusit vyvrátit pár mýtů, které o nich kolují.
P.- Myslím, že vím, kam míříš.
E.- To jsem jedině ráda. Johne?
J.- No pokud máš na mysli to, jak v 64. vyšel jeden výklad Can´t Buy Me Love…
P.- To mi ani nepřipomínej! Mám za to, že jsme vždycky byli tolerantní k tomu, co si o našich písničkách lidé myslí. Nebo lépe řečeno, jak si je vykládají. Ale tohle bylo moc. Někdo totiž pochopil   Can´t Buy Me Love jako zpověď prostitutky. Ani nevím, kdo to napsal.
E.- To já taky ne, ale pamatuju si, jak jsi ty noviny natrhal na milimetrové kousíčky.
J.- Ano, ano. Miami. Pak jsme si z té kritiky udělali v hotelovým pokoji sněhovou přeháňku.
E.- Paule, ty jsi potom uvedl, že se tato skutečnost podepsala na tom, že jste začali tvořit písničky, které měly jasný příběh. I když to bylo o několik let později.
P.- Ano, asi ano. Nebo to bylo prostě jen proto, že jsme byli vyčerpaní z těch všech milostných songů.
J.- To je fakt. Hráli jsme pořád jen něco ve smyslu: "Miluju tě, nemiluju tě, odešla jsi, odešel jsem, zahýbáš mi, ale pořád tě miluju, bla bla bla." Člověk si už po pěti letech připadal frigidní.
E.- Ale evidentně jsi se z toho vyhrabal.
J.- Ostrá jako vždy, El.
E.- No ať je tomu, jak chce. Je tu ještě jedna písnička, u které se přiznám, že jsem sama na pochybách, co si mám vlastně myslet. Pravý příběh sice znám, ale nedivila bych se, kdyby bylo trochu pravdy i na druhé verzi, kterou vám předhodili fanoušci a kritici. Je to Lucy in the Sky with Diamonds z roku 1967.
P.- Narážíš na anglický přepis?
E.- Ano, přesně tak. Když totiž název napíšete anglickou gramatikou pro názvy děl a poté sepíšete všechna velká písmena, dostáváte zkratku LSD.
P.- V souvislosti s tímto nic nepopírám, ale záměr to nebyl.
J.- Pozor, co my vlastně víme? Nebyla to taková ta písnička, co se složila sama?
E.- Složila sama?
J.- No ano. Večer si jdeš lehnout do postele, ráno vstaneš a na klavíru ti leží text a poznámky. Jinými slovy, něco jako uměle navozená náměsíčnost.
E.- To by vše vysvětlovalo.
J.- To sice jo. Takhle tehdy vzniklo dost písniček, takže není zase tak úplně mimo mísu, že kritici řadili Lucy mezi tyhle noční songy. Ale skutečnost je prostě taková, že mě inspiroval můj syn Julian. Když začal chodit do školy, našel si kamarádku jménem Lucy. Ve výtvarce ji jednou nakreslil a ještě něco kolem. Když mi to přišel ukázat, prohlásil, že je to Lucy in the Sky with Diamonds. Je to prosté.
E.- Nicméně velice zavádějící. Mimochodem, Juli byl tvou inspirací i pro Hey Jude, že ano?
J.- Přesně. I když původně se to celé jmenovalo Hey Jule. Napadlo mě to, když jsem jel za ním a Cyn. Zpíval jsem si to za volantem.
P.- Tebe museli poldové milovat.
J.- Ne tak, jak já je.
E.- Já bych si teď dala menší přestávku, kterou bych vyplnila právě zmiňovanou písničkou Lucy in the Sky with Diamonds.P.- Vím, že moderátor jsi ty, ale můžu mít dotaz?
E.- Ano, jistě.
P.- Když ses zaposlouchala do Lucy, netvářila ses moc nadšeně.
E.- To ne.
J.- Proč?
E.- Upřímně?
J.- Jak jinak?
E.- Podle mě, je Lucy jednou z nejhorších věcí, co jste kdy napsali.
J.- Protože jsi už nebyla s námi, co?
E.- No jistě, Beatles beze mě už nebyli Beatles…Ne, vážně. Tím to není. Možná jsem příliš ovlivněná spekulacemi o jejím vzniku, ale prostě se mi nelíbí.
P.- To mě zajímá, pokračuj.
E.- Beru ji jako nejhorší z celé tvorby Beatles.
J.- Budeme sestavovat žebříček?
E.- Výborný nápad. Aspoň budeme objektivní. Johne, tvůj typ na nejhorší věc, která ti kdy vyšla z úst?
J.- Jako písnička?
E.- Samozřejmě…
J.- Dobře…popravdě…vždycky jsem nenáviděl Run For Your Life. Přišla mi příliš agresivní. Já bych holce nikdy neřekl, že bych ji radši viděl mrtvou. Nicméně, napsal jsem to já, takže si zase tak moc popelu na hlavu sypat nebudu.
E.- Já jsem měla Run For Your Life ráda. Zřejmě ale hlavně po rytmické stránce. Paule?
P.- Já balancuji mezi nenávistí a genialitou songu She´s a Woman. Když se na to dívám s odstupem, přijde mi mimo. Celkově.
E.- A kdybych tedy měla vybrat z naší společné tvorby, byla by to Long Tall Sally. Z hlediska naprosté neoriginálnosti. Byl to až moc obyčejný rock´n roll, který se hrál všude. Základ rockové hudby. Surový základ………………………………A nejlepší věc?
J.- Baby It´s You, ale tu jsme převzali, takže Help.
P.- Já jich mám víc…
J.- To já taky, ale nechtěl jsem to říkat, teď vypadám, jak sobec, co se zamiloval do svých písniček.
P.- Ale houbec. U mě boduje…Let It Be. Výborná je ale i Roll Over Beethoven.
E.- Souhlasím. Ale u mě jednoznačně vyhrává I Should Have Known Better.
J.- Protože byla první, cos s námi nazpívala?
E.- Částečně i proto. Ale podle mě je to nádherná písnička se vším všudy. Chápete, rytmus, text, nástroje a nejde ji zpívat jinak než s radostí. Dokonale nabíjí, jak se říká. No a proč si ji nepustit?E.- Co vaše plány do budoucna?
J.- Podle toho, čemu říkáš budoucnost, protože víš, že tohle slovo pro mě znamená dnešek večer.
E.- Ano, vím, měla jsem tu čest poznat tvůj styl myšlení a nutno říct, že se to obešlo bez větších následků. Myslela jsem pracovní budoucnost.
J.- Já nepracuju, já dělám, co mě baví.
E.- Tady se odpovědi nedočkám. Paule?
P.- Chystáme se s Wings na nějaké předvánoční akce, ale Vánoce bychom chtěli strávit doma a Silvestra jsme ještě neplánovali.
E.- Linda mi říkala, že Wings měli úspěch v USA.
P.- Ano, dostali jsme platinovou desku za album Venus and Mars, takže chystáme na příští rok turné po Státech právě se songy vybranými z této desky.
E.- No toho určitě budou plné noviny. Takže Johne?
J.- Pokusím se promluvit rozumně…
P.- Držím ti palce.
E.- Tak do toho.
J.- S radostí shledávám, že vaše jedovatost se neztratila. Je vidět, že jsem vás vychoval dobře děcka…Nicméně…K Vánocům by měla vyjít první verze desky Rock'n'Roll. Dost se na to těším a jsem zvědavý, protože jsem vsadil na experimentální hudbu a chci znát reakce posluchačů. Doufám, že budou kladné, protože mě osobně tohle nahrávání velice bavilo.
E.- Měl jsi nějakou novou inspiraci?
J.- Ne, ne, ne, přišlo to tak nějak samo.
E.- Aha, dobře. Co se týče mých Vánoc, tak budou ryze civilní a ani nevím, jestli z toho mám mít radost, či ne, ale se švagrem jsme se vsadili, kolik lidí zažádá po svátcích o rozvod, protože našli pod stromečkem něco, o co si nenapsali.
P.- To mě nikdy nenapadlo.
E.- Tak to ani nezkoušej v praxi, tebe bych nechtěla rozvádět. Vlastně ani jednoho z vás.
J.- Má naděje právě pohasla.
P.- Proč mám takový pocit, že za tohle dostaneš doma výprask?
E.- Tak to byli členové legendární kapely Beatles, John Lennon a Paul McCartney.
J.- A Ellie Barkerová…
E.- Pro dnešek se s vámi loučím, děkuji za rozhovor kluci, a těším se na vánoční sešlosti. Hodně štěstí s tour, Paule a hodně zdaru s deskou, Johne.
P.- Děkuji a ahoj.
J.- Taktéž a taktéž.E.- Chvilka vyhrazená pro mé nedělní sedánky minula, vážení posluchači. Avšak za týden neděle bude zas, jak se zpívá v jednom českém hitu, a vy se společně se mnou můžete těšit na další díl Západních hvězd. Prozradím vám, že i příští týden budeme pokračovat ve stejném duchu jako dnes, i když s jinými hosty. Přeji krásný zbytek neděle, úspěšný a rychle odpracovaný týden a nezoufejte si z podzimu, těšte se na Vánoce. Naslyšenou
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama