Pokud tu jste poprvé, zajděte si nejprve do článku "Kdo je Ellie Sommer?"
tady

Winter's Tale (Zimní pohádka)

3. května 2010 v 21:24 | Ellie |  Ellie před kamerou

Brzy po úspěšném snímku Alfie a předchozích divadelních zkušenostech byla Ellie obsazena do role Perdity v chystaného filmu, který byl vytvořen přímo na divadelních prknech.Jelikož Zimní pohádka je dílem samotného Shakespeara, nepatří děj zrovna k nejjednodušším. Abychom pochopili, koho že to vlastně Ellie hraje, je lepší seznámit se s celým dějem. A jelikož nejsem schopná děj nijak rozumně formulovat, obrátila jsem se na starou dobrou kamarádku Wikipedii, aby mi poskytla podklady.

Děj se začíná na Sicílii. Zde je u královského páru hostem český král Polixenos (české jméno, že?). Královna Hermiona s manželem Leontem ho přemlouvají, aby se nevracel tak brzy domů a zůstal déle. Polixenos nakonec souhlasí. Sicilský král však brzy zjistí, že udělal chybu. Má pocit, že Hermiona ho s hostem podvádí. Dokonce navede jednoho ze svých dvořanů, Camilla,  aby českého krále zabil. Dvořan je ale čestný a společně s Polixenem uprchnou. Královna Hermiona je však tou dobou těhotná a její manžel ji nechává uvrhnout do vězení, kde královna porodí dceru. Leontes je přesvědčen, že dcera není jeho a pověřuje sluhu Antigona, aby dítě odvezl a nechal napospas vlkům. Antigonus nechává děvčátko na českém pobřeží (ano, já vím, ale je to Shakespeare), kde je najdou otec se synem, pastýři, a přijmou ji za dceru a sestru. Holčička dostává jméno Perdita.
Nebyl by to Shakespeare, kdybychom se neposunuli o několik let dopředu a začínáme tentokrát v Čechách. Floriziel, syn krále Polixena, se uchází o dceru pastýře, Perditu. Jeho otec s věrným přítelem Camillem mladou dvojici sledují a v přestrojení nabádají Floriziela, aby o svém románku řekl otci. Princ odmítne, král strhne svou masku a zakáže synovi svatbu s Perditou. To by tu nesměl být Camille, aby nepomohl mladým milencům v útěku na Sicílii. Floriziel představí svou vyvolenou jako libyjskou princeznu. Vše ale přijíždí zkazit Polixen, který chce nechat svého syna zavřít za to, že si chce vzít pasačku. Dochází, jak je u Shakespeara zvykem, k dlouhému rozhovoru, na jehož konci sicilský král nalézá svou ztracenou dceru Perditu, její pěstouni jsou povýšeni do šlechtického stavu a vše končí happyendem. Ellie Sommerová jako Perdita.


Právě královsko-pastýřskou dceru Perditu ztvárnila Ellie Sommerová. Proč? Protože, jak Bill Harry nezapomněl připomenout, bravurně zvládla divadelní Lízu Doolittle a zaslouží si další šanci. Aby byla Perdita přesvědčivá, měla mít cizí přízvuk. Ellie tohle kritérium splňovala sice minimálně, ale přece. "Problém byl, že jsem se musela učit český přízvuk v angličtině. Což byla ostuda. Já jsem nezapomněla mluvit česky. Jen jsem neuměla tahat přízvuky jednotlivých jazyků do těch druhých."

Devatenáctiletá Ellie se dostala mezi divadelní legendy, kde se jí jako mladého talentu ujal herecký kolega Laurence Harvey, který zde vystupoval v roli jejího otce, sicilského krále. "Znal jsem ji jenom z novin a říkal si, že to bude nafintěná slečinka, ale byl jsem strašně rád, když přišlo ustrašené děvče, které na slovo poslouchalo pana režiséra," vzpomíná Harvey, vážený člen Královské Shakespearovské společnosti.Perdita a její otec, sicilský král Leontes (Ellie Sommerová a Laurence Harvey).


Filmová inscenace měla premiéru 1. října 1966 v Cambridgi. Tamější divadlo následujícího dne zařadilo Zimní pohádku do svého repertoáru. Diváci ale byli zklamaní, že nevidí stejné herce jako o pár dnů dříve na plátně.

Sama jsem tento dnes už vzácný film neviděla, ale nutno říct, že obdivuji každého, kdo se pustí do zfilmování Shakespeara. 


FOTO PŘÍLOHA:

Perdita a Floriziel (Ellie Sommerová a Jim Dale).


Filmový otec s dcerou a jejich "blbnutí" na place.


Perdita a její adoptivní otec, pastýř (Richard Gale).


Oslava posledního natáčecího dne (Ellie a Jim Dale).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama