Pokud tu jste poprvé, zajděte si nejprve do článku "Kdo je Ellie Sommer?"
tady

All My Loving - kapitola 6

30. července 2010 v 15:53 | Ellie |  All My Loving
Jsem zpět a se mnou šestá kapitola All My Loving, tentokrát o tom, jak vznikly a málem nevznikly německé singly. Kapitola 6

Přestože Beatles položili základy své hvězdné kariéry v německém Hamburku, německá EMI opakovaně přicházela s tvrzením, že úspěchu v Německu nikdy nedosáhnou. Přišli však s nápadem, který se přinejmenším mně jevil absurdní. Některé písničky se přezpívají do němčiny! Dokonce ani George Martin tomu nebyl příliš nakloněn a stejně jako kluci říkal, že je to nesmysl. To by ale nebyli Beatles, aby na věc, jako byla tahle, nakonec nepřistoupili. Byly vybrány She Loves You a I Want To Hold Your Hand. "Vyslanec" z EMI přeložil text a po celou dobu nahrávání na nás dohlížel, aby náš přízvuk nezněl komicky. O nic jiného se však John ani nesnažil.
Já měla "historické dilema." Jako Češka jsem měla k Němcům a k němčině jako takové přirozenou averzi, i když jsme válku nezažila. George Martin mě přesvědčoval, že to dělat nemusím, že chápe moje pohnutky. Bylo mi jasné, že nechápe nic, jen ze sebe dělal chápajícího šéfa. Tehdy mi kupodivu pomohl John. Bylo to poprvé, co se mnou celkem blízce komunikoval.
Nedokázala jsem mu to vysvětlit. Jemu ani sobě. Přímo mně Němci nic neudělali, ale moje rodina jistou dobu hodně trpěla. I když jsme díky našemu příjmení neměli tolik problémů, nebyla to hezká léta. A já cítila něco jako povinnost nést odkaz přeživších Čechů. Bylo to scestné, ale John mi řekl několik vět, které se mi, stejně jako mnohé jiné, vryly do paměti:
"Hele El. Já se narodil ve 40. roce. Té noci byl ten největší nálet na Liverpool, jakej kdy město zažilo. Moje máti mě hned strčila aspoň pod postel, aby se mi nic nestalo. Náckové jsou svině. I když si nic nepamatuju a taky mi nic neudělali, sám od sebe je nesnáším. Ale na druhou stranu. My nezpíváme pro ně. Zpíváme pro lidi, který jsou mladší než my a na válku a na všechno to svinstvo zíraj ještě z větší dálky než my. Za to, že mluví tím zasraným jazykem, nemůžou."
Takže i já jsem se zúčastnila komického nahrávání. Ne kvůli mladým Němcům, ale kvůli Johnovi, který mi poprvé o sobě něco řekl. Evidentně toho později litoval, protože takhle se se mnou nebavil další měsíc.
Nahrávání byla fraška. Kurt Glasser, překladatel z EMI a náš "strážce správného přízvuku" byl několikrát nazván nacistou a dokonce příslušníkem SS. George Martin ani Brian nás kupodivu neokřikovali, Brian si zřejmě jako Žid za války prožil dost strachu. Navíc nebylo pochyb, že postarší Herr Glasser se války přímo účastnil. Byl arogantní a panovačný, a když stál proti ještě panovačnějšímu Johnovi, hrozil výbuch.
Do nahrávání samotného se nám nechtělo. Stále jsme byli v Paříži a měli jsme několik dnů kýženého volna. Ubytováni jsme byli v novém a překrásném hotelu George V. John a George odletěli na den do Londýna a já s Paulem a Ringem dokončovala poslední úpravy na Can't Buy Me Love, kterou jsme následujícího dne měli nahrát v pařížském studiu Pathé Marconi.
Bylo 29. ledna 1964, John a George se vrátili z Londýna, čekalo nás nahrávání včetně německých verzí a večer koncert v Olympii. Byly asi dvě hodiny odpoledne. Všichni jsme seděli v salonku našeho apartmá a přitom jsme už dávno měli být na cestě do studia, kde na nás čekal George Martin. Nechtělo se nám tam. Nakonec jsme vzkázali po Neilovi, že nikam nepojedeme. George Martin začal do telefonu křičet: "Pověz jim, že už tam jedu a pěkně od plic jim řeknu, co si o nich myslím." Zanedlouho opravdu dorazil. Zrovna jsem kluky seznámila s něčím, co neznali: čaj s rumem. Dolévala jsem už několikátý hrneček a byli jsme všichni v milé a povznesené náladě, nikoli však opilí. Smáli jsme se a netušili, že se k nám řítí rozzuřený šéf. Spolu s námi tu byl Neil a Mal, všichni jsme seděli kolem stolečku a usmívali se jeden na druhého. Vtom se rozlétly dveře. V nich vzteky rudý George Martin a celá naše idyla explodovala. Začali jsme se s kluky schovávat za sofa, závěsy, Ringo se schoval za piano. "Vy lumpové!!" křičel George "Je mi jedno, jestli nahráváte nebo ne, ale není mi jedno, jak se chováte!" Pomalu jsme tedy začali opouštět naše "úkryty" a mumlali jsme něco, co by se snad dalo považovat za omluvu. Nikdy jsme se nedozvěděli, jestli nám George nadával za to, že se nechováme profesionálně a bojkotujeme německé nahrávání nebo nám vytýkal jen naše zpoždění a to, že jsme nebyli s to svou neúčast oznámit osobně. Víceméně jsme se ale vytrestali sami, protože všechno muselo být týž den nahráno. Tudíž jsme ze studia narychlo přeběhli do šaten a přímo na jeviště. V limuzíně, která nás vezla zpět do hotelu, jsme všichni postupně usnuli, naskládaní a spletení jako vánočka, jen George si zabral sedadlo naproti sám pro sebe. John, já a Paul jsme seděli, hlavy zvrácené na opěradlech, pouze já na Paulově rameni, a přes nás tři ležel Ringo. Brian nás z limuzíny musel opatrně vytahovat a ukládal nás do postelí jako mimina. Sám pak ještě čelil výčitkám George Martina, který mu připomínal, že jsme nedisciplinovaná "banda."


Německé singly svůj účel nesplnily tak, jak se předpokládalo. V Německu se samozřejmě uchytily spíš naše originální písničky, a ty německé verze dnes slouží skutečně jen pro pobavení.Kluci se snažili s EMI o jistý obchod. "Když jsme vám nahráli německé verze našich písniček, dovolte nám nahrávat v New Yorku." EMI měla pobočky po celém světě a právě pařížské Pathé Marconi bylo jejich studiem. Nahrávání v zahraničí mělo tehdy velký význam a dodávalo to interpretům na vážnosti. Přes opětovné pokusy z naší, Brianovy a dokonce i z Georgovy strany nám EMI už nikdy nedovolilo nahrávat mimo Velkou Británii. Tudíž Pathé Marconi byla naše zahraniční premiéra a zároveň i derniéra.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mariška Mariška | E-mail | 24. února 2011 v 22:00 | Reagovat

Ahoj, skvělé...dá se ta knížka koupit v čr?

2 Ellie Ellie | E-mail | Web | 10. dubna 2011 v 22:39 | Reagovat

[1]: Kterou myslíš? All My Loving? No...to nedá :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama